DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Stavba terária

Stavba terária

To, jaké by bylo nejvhodnější terárium pro hroznýše, jsem pochopitelně začal řešit dávno před jejich pořízením.  V podstatě jsem potřeboval nádrž, která by mým hadům vydržela alespoň rok, než oba dorostou do cca 120 cm délky a já měl čas postavit terárium definitivní, které by bylo pro zvířata pohodlné po zbytek života. Po té, co jsem obvolal několik firem a obchodů, zabývajících se výrobou terárií, jsem se rozhodl postavit terárium vlastními silami. Jako materiál při stavbě terária o rozměrech 100 X 50 X 50 jsem zvolil OSB desky.

Na tomto menším teráriu, které nakonec hadům vydrželo rok a půl a poskytovalo jim dostatek prostoru i při délce kolem 150 cm jsem získal zkušenosti, jak postupovat  a také, čeho se vyvarovat při stavbě terária definitivního.

Můj záměr byl poskytnout páru hroznýšů královských maximální možný prostor, interiérem se přiblížit co nejvíce jejich biotopu. Další požadavek byl: snadná údržba a případná manipulace s hady. Plochu dna jsem zvolil 200 X 80, výšku 100. Zhruba v polovině výšky jsem se rozhodl zbudovat polici, přes celou délku terária, která by plochu využívanou hady ještě zvětšila, a v teráriu nevznikl zbytečný, nevyužitý prostor. Tloušťku desek 22 mm jsem zvolil trochu nešťastně. OSB desky se dají na míru nařezat pouze do 18 mm tloušťky. Mnou zvolené 22 mm desky se prodávají pouze v rozměrech 250 X 65. Při výše zmíněné šířce a výšce terária jsem byl tedy nucen každou stěnu stavět ze dvou dílů. Jednotlivé desky jsem spojoval trámky s profilem 5 X 2,5, které slouží rovněž k uchycení police, stropu apod.

Nejprve jsem sešrouboval vruty základní konstrukci, kromě stropu, na který jsem stejně jako na police, už použil 18 mm desky. Kromě zmíněné rozměrné police pro „odpočinek“ a vyhřívání jsem instaloval ještě několik menších pro další rozčlenění prostoru.

Přišroubováním police a následně stropu byla základní kompletace hotova. K vymalování a impregnaci vnitřního prostoru jsem použil několik barev Balakryl s atestací pro povrchovou úpravu hraček a kvůli izolaci dna jsem zde vlepil jakousi „vanu“ z linolea do výšky 15 cm a utěsnil silikonovým lepidlem.

Následně jsem přivrutoval lišty pro posuvná skla a ořechovou větev, které jednak podpírá polici a rovněž na ní hadům ulehčuje přístup. Větev je přišroubována k podstavci z kusu OSB a ten je zase na čtyřech vrutech lehce přichycen ke dnu terária. Odolá tedy „náporu“ hadů při zachování možnosti snadné odinstalace.  Na část police, určenou pro vyhřívání jsem nalepil kachličky, na které dopadá světelný kužel 60 - 75W výhřevné lampy a rovněž rozvádí teplo od 6W topného kamene (ten již nepoužívám).  Doufal jsem, že světlo z lampy bude pro osvícení v kombinaci se slunečními paprsky stačit. Nakonec jsem byl nucen použít ještě úspornou 25W žárovku zhruba ve středu terária.

Když jsem nasunul 5mm silná skla do lišt, narazil jsem na první větší problém. Skla (při své hmotnosti) šla velice těžko posouvat a vzhledem k tomu, že na teráriu měly stát dvě menší, jenž by tlakem na strop posouvání skel ještě ztížily, přinutila mě tato situace k instalaci další kolmé větve mezi strop a dno terária.

Poslední věcí před zkušebním provozem bylo umístění vodní nádrže (kočičí záchod 50 X 35), substrátu (původně lignocel s drcenou jedlovou kůrou, dnes dubové listí), topného kamene, teploměrů (jeden na stěně u žárovky, druhý nad vodní nádrží) a vlhkoměru (nad vodní nádrží) a naaranžování umělých rostlin.

Několika denní, zkušební provoz bez zvířat ukázal, že podmínky jsou téměř ideální. Nad dnem terária dosahuje teplota maxima kolem 26 stupňů, nad policí 30 stupňů a přímo pod lampou určitě ještě o několik stupňů více s několika stupňovým nočním poklesem. Topný kámen navíc poskytuje hadům možnost se vyhřát, kdykoliv potřebují. Vlhkost se pohybuje do 60% (zvyšuju během ekdyze rosením na 70-80%). Větrání je zajištěno otvory v jedné z bočních stěn.

Hadi se v teráriu rychle rozkoukali a musím přiznat, že mě docela překvapila odolnost umělých rostlin, které vydržely i ve chvílích, kdy hladoví hadi usilovně pátrali po potravě. Terárium se jako celek stalo dominantou místnosti. Po dekorativní stránce působí docela dobře a jak pro hady tak i pro mne, z hlediska údržby, se zdá být velice pohodlné. Jediná nevýhoda spočívá v jeho rozměrech, které zcela vylučují jeho stěhování (neprojde přes futra).

Fotky terária jsou k nahlédnutí ve fotogalerii, všechny rozměry jsou v centimetrech není-li uvedeno jinak.